SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

Haliç’in Yetenekleri kimler başvurabilir?

2022 YKS'ye girecek tüm aday öğrenciler Haliç’in Yetenekleri bursuna başvuruda bulunabilir.

Haliç’in Yetenekleri ile kazanılan burs kaç yıl geçerlidir? Burs koşulları nelerdir? Burs neleri kapsar?

Burs adayların sadece eğitim ücreti üzerinden yapılacak indirimi kapsar. "Haliç’in Yetenekleri" bursu adayların girdikleri bölümün normal eğitim süresi boyunca geçerli olacaktır.

Haliç’in Yetenekleri bursu nasıl geçerli olur? ÖSYM tercihleri ile Haliç’e yerleşmek gerekli mi?

Adayın başvurusu sonucunda aldığı “kabul mektubu” ve kabul mektubunda yer alan burs oranlarından faydalanabilmesi için 2022 YKS’de ilgili sınavlara girmiş ve kabul mektubunda yazılan bölümlerden herhangi birine yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Aday, kabul mektubunda yer alan bölümlerden hangisine yerleştiyse o bölüm için kabul mektubunda yer alan burs geçerli olur. Kabul mektubunda yer alan bölümler harici bir bölümde burs kullanılamaz.

Haliç’in Yetenekleri kabulü ile burs verilecek öğrenci kontenjanı kaçtır ve hangi oranlarda burs sağlanmaktadır?

Haliç’in Yetenekleri için herhangi bir kontenjan sınırlandırması yoktur. Başvuran adaylar Yürütme Kurulu kararlarına göre 0 ile 100 arasında herhangi bir yüzdelik burs oranı ile kabul alabilirler. ÖSYM indirimi hariç olmak üzere, Haliç’in Yetenekleri bursu Üniversite’nin burs ve indirim yönetmeliğinde yer alan başka bir indirim ile birleştirilse dahi öğrencinin alabileceği toplam indirim oranı %30’u geçemeyecektir.

Haliç’in Yetenekleri başvuru formunda tercih edilen bölümlerin tümü için burs oranı aynı mıdır?

Başvurulan her bölüm için, başvuru formu ayrı "Değerlendirme Komisyonu" tarafından değerlendirilir ve nihayetinde her bölüm için kabul sonucunun burs oranı belirlenir. Başvuran adayların başvurusuna bağlı olarak tüm bölümler için aynı ya da farklı oranda burslar belirlenebilir.

Herhangi bir mülakat yapılacak mı yoksa sadece form üzerinden mi bir değerlendirme yapılacak?

Adayların başvuru formları "Değerlendirme Komisyonu" tarafından incelenir ve sonrasında komisyon tarafından belirlenen adaylar mülakat görüşmesine çağırılır. Mülakata çağırılan adaylara ise yüz yüze görüşmeleri sonrasında "Yürütme Kurulu" kararı ile kabul durumu ve burs oranları yine kabul mektupları ya da mailleri ile bildirilir.

Yabancı Uyruklu aday öğrenciler Haliç’in Yetenekleri’ne başvurabilir mi?

Yabancı uyruklu aday öğrenciler de Haliç’in Yetenekleri bursundan faydalanabilir.

Sonuçlar nasıl ilan edilir?

Haliç’in Yetenekleri başvurusu sırasında kayıt oluşturduğunuz e-mail adresinize sonuçların açıklandığı bilgisi gönderilir. Adaylar başvuru yaptıkları sistem üzerinden kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaptıklarında kabul sonuçlarını görüntüleyebilirler. Adaylar için başvuru sonucu web sitesinde de duyurulacaktır.

Formu hatalı ya da eksik doldurdum ne yapmalıyım?

Eğer aday öğrencinin göndermiş olduğu başvuru henüz değerlendirme aşamasına geçmediyse üzerinde düzenleme talep edilebilir.

Yetenek Sınavı ile Başvuru alan bölümlerine nasıl öğrenci alınacak ve burslandırma nasıl olacak?

Öğrenciler bölümün yetenek sınavlarına girerken “Haliç’in Yetenekleri” kabul mektubunu da yanlarında götürmelidirler. Yetenek sınavına katılmak ve burstan faydalanmak için TYT puanının 150 ve üzerinde olması gerekmektedir. Tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra açıklanacak asil ve yedek listeler üzerinden öğrenciler kayıt gerçekleştirebileceklerdir. Öğrencilerin “Haliç’in Yetenekleri” kabulü almış olmalarının yanında bölümün açacağı yetenek sınavlarında da başarı göstermeleri gerekir.